הלית אסא – יו"ר אימגו  הלית וואטסאפ 054-9455660 | helit.4u@gmail.com   |   דפנה דריאל – יו"ר אימגו  דפנה וואטסאפ 052-7473900 | dafnadariel@gmail.com
קומיונולוג – סדנה יהודית ערבית
קמיונולוג-סדנה יהודית ערבית | אימגו ישראל

קומיונולוג-סדנה יהודית ערבית

קבוצות זוגות לפעילות משותפת יהודית – ערבית

"לא ניתן ליצור קהילה ברת קיימא אם נסרב להיפגש, ואם נסרב להקשיב זה לזה. אבל אם ניפגש, וכאשר נאזין, נהפוך את עולמנו למארג של שלמות והבנה"

לידת הקומיונולוג

לאחר אסון התאומים בארצות הברית, קמה קבוצה בתוך ארגון האימגו הבינלאומי, ששמה לה למטרה, להשתמש בכלים של האימגו, בכדי לתרום ולו במעט, להשכנת הידברות ושלום בעולם. קבוצת אנשים מסורה זו, הנקראת" פרויקט השלום", יצרה ופיתחה את הקומיונולוג – דרך לדיבור בטוח בקבוצה. הקומיונולוג משתמש בעקרונות של דיאלוג האימגו, ומרחיב את שיטת האימגו אשר ביסודה נועדה לטיפול זוגי ומשפחתי, לתחומים נוספים, ובהם יצירת קשר בין קהילות בעלות רקע דתי, חברתי ופוליטי שונה, שלעיתים נמצאות בקונפליקט ובעימות.

מה קורה בקומיונולוג

כך נוצר הקומיונולוג כשיטה יעילה של דיאלוג קבוצתי, המבוסס על עקרונות האימגו, ומאפשר לקבוצות גדולות להידבר בפתיחות ובביטחון, ולהעלות נושאים רגישים בעלי מטען אמוציונאלי גבוה. ביסוד הקומיונולוג – ההבנה שיש לכבד כל דעה, תחושה ומסר, ולהבין אותם ואת רגשותיו של מי ששלח אותם, ללא הצורך להסכים עמם. המאזין בקומיונולוג, "חוצה את הגשר", ונכנס למחוזותיו של השולח, כאשר הוא מוכן להאזין בפתיחות ובנוכחות מלאה, ולנסות להבין את רגשות השולח ומסריו, גם כאשר המסרים הם קשים ובעלי מטען רגשי גבוה.

היכן נעשה שימוש בקומיונולוג

שיטת ה"קומיונולוג" נוסתה ביותר מעשר השנים מאז היוולדה, במקומות שונים בעולם, הן ביצירת דיאלוג בתוך קהילות מסוגים שונים (מקומות עבודה, התקשרויות עסקיות, קבוצות חברתיות ודתיות), והן בקשר בין אוכלוסיות המצויות בסכסוכים דתיים ופוליטיים עמוקים (למשל עבודת הקומיונולוג שנעשתה ע"י חברי פרויקט השלום עם המשלחת של רואנדה לאומות המאוחדות).

שימוש בקומיונולוג בישראל

קבוצת אימגו היהודית – ערבית, נוסדה במרץ 2006, בעקבות ניסיון מוצלח של כמה שנים, של שימוש בדיאלוג אימגו וקומיונולוג, בקבוצה של זוגות ישראלים ופלסטינאים. נקודת המוצא של משתתפי הקבוצה היהודית – ערבית, הייתה ועודנה היא, ששתי הקהילות החיות ביחד בארץ הזאת, חייבות להכיר טוב יותר אחת את השנייה, לא רק ברמה השטחית, אלא ברמות העמוקות ביותר של הבנת הצרכים, הפחדים והמטען הרגשי הקולקטיבי של האחר. במשך השנים שבאו לאחר מכן, נערכו כמה סדנאות של זוגות יהודים וערבים במתכונת הזו, וחבריי הקבוצות הצטרפו לקבוצה הראשונה.

השלב הראשון בתהליך בניית קבוצה יהודית – ערבית המשלבת עבודת אימגו וקומיונולוג, הוא לימוד שיטת האימגו בקשר בין זוגות. בהתבסס על אימרה המיוחסת לדלאי למה, כי "יצירת השלום מתחילה בשלום בבית", משתתפי הקבוצה עוברים סדנת זוגות בשיטת האימגו, בה הם מכירים את עקרונות השיטה, ולומדים ליישם אותה במערכת היחסים הזוגית שלהם. הרעיון העומד מאחורי הבחירה בסדנת אימגו לזוגות כבסיס התחלתי הוא, ליצור ראשית את הביטחון הבסיסי, או את המרחב הבטוח בתוך הזוג, כך שביטחון זה יוכל לספק מצע ומיכל בטוח לקומיונולוג, שיבוא לאחר מכן. סדנת זוגות יהודית – ערבית בנויה לפיכך מיומיים של סדנת אימגו לזוגות, ויום נוסף של קומיונולוג. זוגות אשר יחפצו בכך, ימשיכו את המפגשים, כאשר כל פגישה כזו היא מעין מיני- סדנת זוגות של האימגו וקומיונולוג, ובכך מהווה צעד נוסף בהעמקת ההבנה והקשר בין המשתתפים, ומאפשרת להעלות נושאים טעונים ורגישים הנוגעים למגע ולקשר בין שתי הקהילות, ולזהות הקבוצתית שלהם.

מי הן מנחות הסדנאות והקומיונולוג?

מנחות הסדנאות והקומיונולוג הן אורלי ורמן – מטפלת אימגו, מנחת סדנאות, מכשירת מטפלים, ומדריכה מוסמכת מטעם ארגון האימגו הבינלאומי, ונוהאד ג'רייס, יועצת חינוכית בבית ספר תיכון בחיפה,ומנחת אימגו מוסמכת.

מה מתוכנן לעתיד?

בעקבות הצלחת הקבוצות הראשונות, שעברו את ההכשרה ונמצאות בשלב של קיום דיאלוג וקומיונולוג קבוצתי, הכוונה היא להרחיב את המסגרת ליצירת קבוצות נוספות, בהן ישתתפו מספר שווה של זוגות יהודים וזוגות ערבים, שיעברו מסלול דומה: תחילה סדנת אימגו לזוגות, ומיד לאחר מכן מעבר לדיאלוג קהילתי בשיטת הקומיונולוג – כשמשתתפי הקבוצה נפגשים אחת לכמה שבועות, לצורך דיאלוגים והעלת נושאים בעלי ענין משותף.

האני מאמין של משתתפי ומנחי הקבוצות, הוא שככל שמספר המשתתפים בקבוצות הדיאלוג – קומיונולוג, הללו ילך ויגדל, כך גם יצמחו הביטחון והאמון בין שני העמים החיים בארץ הזאת. אנו תיקווה שזוגות ההורים המשתתפים בפרויקט, ימשיכו להנחיל את עקרונות הכבוד, ההקשבה והשוויון שילמדו, גם לילידיהם, ובכך תורחב המסגרת לחברה כולה.

ולסיכום – מה מייחד אותנו מקבוצות אחרות?

הפן היחודי ביותר של הקבוצות היהודיות – ערביות והקומיונולוג, הוא הבחירה בתא הזוגי כבסיס לקבוצות הדיאלוג. זאת מתוך ההנחה שהביטחון שיבנה בין בני הזוג, יוכל להכיל באופן הטוב ביותר, את המתח, אי האמון, ולפעמים העוינות, הקיימים בין שני העמים.

ההכרה בצורך בדיאלוג מעמיק בין יהודים וערבים החיים בישראל גברה בשנים האחרונות. יחד עם זאת, קיימת נטייה טבעית להדחיק את הרגשות העמוקים, הבעיות, הפחדים והחששות של כל צד מהשני, ולהסתפק ביצרת מפגשים בעלי אופי אקדמי, עסקי או חברתי.

העיקרון המנחה את קבוצת האימגו היהודית – ערבית, הוא שבשיטה המיוחדת הזו, של השילוב הזוגי עם הקהילתי, ניתן להעמיק את הקשר דווקא על ידי העלאת הנושאים הרגישים ביותר לתוך מעגל הדיאלוג, ולא להתחמק מהם ב"פתח מילוט" של קשר חברתי או אקדמי בלבד. הדיון בנושאים הטעונים ביותר בקשר בין הקהילות, ע"י הקומיונולוג, הוא שיגביר את ההבנה לצרכיו ולמצוקותיו של האחר, ועשוי להוביל לקשר חזק ועמוק יותר בין האוכלוסיות.

נכתב על ידי:
אורלי ורמן – MSW מטפלת אימגו מוסמכת, מנחת סדנאות ומכשירת מטפלים.

עדכונים

19.05.24
סדנה לזוגות בשיטת אימגו

סדנאות לזוגות בשיטת אימגו

אם אתם מאמינים שחייכם הזוגיים יכולים להיות טובים ומהנים יותר ואתם רוצים לעשות שינוי, סדנת האימגו נועדה לכם

סדנה לזוגות סופ"ש במכון שינוי, הרצליה

סדנה לזוגות אמצע שבוע בפתח תקווה

סדנה לזוגות בשיטת אימגו, סופ"ש בשרון

סדנה לזוגות בשיטת אימגו, סופ"ש בתל-אביב

הכשרת אימגו למטפלים בשיתוף עם מכון שינוי שבגליל ים, הרצליה

Open chat
זמינים גם בוואטסאפ
שלום לך ✿, איך נוכל לעזור לך?