הלית אסא – יו"ר אימגו  הלית וואטסאפ 054-9455660 | helit.4u@gmail.com | דפנה דריאל – יו"ר אימגו  דפנה וואטסאפ 052-7473900 | dafnadariel@gmail.com

מאפייני מטפל.ת זוגי.ת בשיטת אימגו
ממאפייניה של מטפלת זוגית בשיטת אימגו

המטפל כמדריך, לא כשופט

ביטחון במרחב הזוגי, מודעות והתכוונות, מחויבות לתהליך והגברת ההנאה, אלו הם רק חלק מהדברים עליהם מתמקדת מטפלת זוגית בשיטת אימגו.

כשבני זוג מתייצבים במשרד של מטפלת זוגית, הם עושים זאת ממקום של תסכול עמוק אחד מהשני ובתקווה שהמטפלת הזוגית תקשיב ותייעץ להם מה נכון לעשות במצבם. מטפלת זוגית בשיטת אימגו, רואה בתסכולים בין בני זוג מחאה על כך ששניהם חשים סדקים בקשר שהיה כל כך טוב בתחילת מערכת היחסים. היא מבינה שהסדקים הללו גורמים לשניהם לכאב עמוק ולפחד מאובדן הקשר, והיא רואה במריבות, בהאשמות, בטענות, בקונפליקטים ובביקורת את הדרך בה שניהם מביעים את כאבם. בדרך כלל, כשבני זוג חשים שמאיימת סכנה על הקשר, חשוב להם להוכיח לשני את צדקתם. הם עושים זאת, על פי רוב, בדרכים המאיימות על השני ומונעות את תחושת הביטחון שהייתה אתו כשהתאהבו.

תיאוריית אימגו מסבירה מדוע הצדק אינו העיקרון המנחה במרחב הזוגי, אלא תחושת הביטחון בקשר המאפשרת החלמה, רפוי וצמיחה של כל אחד מבני הזוג. לכן מטפלת זוגית בשיטת אימגו, איננה משמשת כשופטת ואיננה נוקטת צד במה שמתרחש בין בני הזוג. היא נשארת ניטראלית לאורך כל הטיפול, עובדת יותר כמדריכה מאשר כפסיכולוגית, ומתמקדת ביצירת אוירה בטוחה בין בני הזוג ובינה לבניהם. היא מקפידה על כך ששני בני הזוג יוכלו לבטוח בה, נמנעת מלדבר רק עם אחד מהם ללא נוכחות השני, ודואגת לכך שהם יהיו כל הזמן בתהליך שיחזיר אותם לקשר ואחד לשני.

הניטראליות חשובה לה גם מפני שהיא יודעת שזאת הדרך היחידה המאפשרת לבני זוג לבחון איך הם יחד מייצרים את ריקוד מאבק הכוחות ביניהם.

במערכת יחסים בטוחה, כל אחד מבני הזוג יכול להרשות לעצמו לבחון מה בהתנהגותו תורם לסבל שלהם כזוג. מטפלת זוגית בשיטת אימגו עוזרת להם להתמקד באיך כל אחד מהם יכול בהתנהגותו לעזור לבן הזוג להרגיש בטוח איתו, ולא לחכות שהשני ייצר את הביטחון הזה עבורו.

מטפלת זוגית בשיטת אימגו מקפידה על כך שבני הזוג ידברו בשפה שלא תאפשר להם לבייש, להאשים ולבקר. שלושה תהליכים שזוגות מרבים להשתמש בהם בעת מריבה והם מונעים והורסים את תחושת הביטחון החייבת להימצא במרחב הזוגי כדי ששני בני הזוג ירגישו טוב בקשר. כשיש ביטחון במערכת היחסים, בני זוג מוכנים לבחון את היכולת שלהם לתרום ליציאה מהמקום של חוסר האונים ולקדם את הגשמת חלומם המשותף.

נשואים מודעים במערכת יחסים מחויבת

מטפלת זוגית בשיטת אימגו שואפת לעזור לבני הזוג לפתח מערכת יחסים המבוססת על מודעות ומחויבות: נשואים מודעים במערכת יחסים מחויבת. במערכת יחסים כזאת, כל אחד במודע ובמתכוון מנסה להבין ולמלא את הצרכים האחד של השני. התנהגות מתוך התכוונות, הוא עיקרון מנחה המודגש על ידי מטפלת זוגית בשיטת אימגו. היא מדריכה זוגות איך להפחית התנהגות תגובתית (התפרצויות כעס, האשמות, ביקורת. השפלה, ביוש) ובמקומה להתמקד בהתנהגות מתוך כוונה לא לפגוע ולא להרוס. בהתנהגות התכוונותי יש הבעת סקרנות והתעניינות בחוויות בן הזוג מתוך מודעות לעובדה שבן הזוג הוא אדם נפרד ושונה "ממני", והחוויה שלו חשובה, אמיתית ונכונה לו, ולא פחות חשובה או אמיתית ונכונה מהחוויה "שלי".

כשמטפלת זוגית בשיטת אימגו עומדת על כך שבני הזוג יתנהגו מתוך מודעות והתכוונות ולא מתוך תגובתיות, היא מאפשרת להם לחוש את הביטחון בבן הזוג ובמערכת היחסים, המרכיב החשוב ביותר לזוגיות טובה.

הדיאלוג ההתכוונותי

כדי להשיג מטרה זאת היא משמשת מודל של קשר עמוק דרך השימוש ב"דיאלוג התכוונותי של אימגו". בעזרתו היא מתפקדת כמאמן המשתף פעולה עם מערכת היחסים במקום עם כל אחד מבני הזוג.

הדיאלוג ההתכוונותי של אימגו, מאפשר לבני הזוג לתקשר באופן בו הם לא תקשרו מעולם. הם מתחילים להשתמש בו כבר בפגישה הראשונה, והשלבים של הקשבה, הבנה ואמפטיה, עוזרים לחדש את המגע והקשר ביניהם.

מטפלת זוגית בשיטת אימגו מנחה את בני הזוג דרך הדיאלוג, איך להיות בן/ת הזוג הנכון/ה לבן/ת הזוג שלהם.

מחויבות לתהליך

הוא עיקרון חשוב נוסף עליו מקפידה מטפלת זוגית בשיטת אימגו. היא מצפה ומנחה את שני בני הזוג להיות מחויבים לא רק לבני זוגם ולמערכת היחסים אלא גם לתהליך, והדיאלוג ההתכוונותי הוא חלק מרכזי בו. תרפיית אימגו דורשת עבודה מזוגות ומחייבת אותם להפנות אנרגיה למערכת היחסים. המחויבות איננה "להישאר נשואים" או "להישאר במערכת היחסים". המחויבות היא ללמוד כל אחד על עצמו, על בן הזוג ועל מערכת היחסים.

הדיאלוג הוא תהליך עם תוכן. בני הזוג בוחרים את הנושא עליו הם רוצים לדבר, והמטפלת מחזיקה אותם ושומרת שיישארו בתהליך עד שהם מסוגלים להחזיק את עצמם. בפגישה, היא שקועה כל הזמן בתהליך, ובכך מאפשרת לבני הזוג לבטא את כל מה שהם רוצים וצרכים לבטא – התוכן. ההסתכלות וההתמקדות שלה היא במגע ובקשר בין בני הזוג.

הכלה ונוכחות

מטפלת זוגית בשיטת אימגו מכילה את המרחב הזוגי בין בני הזוג בו שוכנת מערכת היחסים, מתוך הכרה והבנה שהמרחב הזה ביניהם הוא מקודש. היא זאת שמחזיקה בידיה את החזון של מה שאפשרי בין בני הזוג.

היא מאמינה בחשיבות של חוויות מהנות ביניהם והיא חושבת במונחים של "להגביר את ההנאה, להפחית את הכאב, לחיות את החזון". בכל פגישה אתה, שלושת המרכיבים האלה באים לידי ביטוי.

מטפלת זוגית בשיטת אימגו, נוכחת בתהליך של בני הזוג בכל מאת האחוזים שלה. היא מאומנת לשים בצד את כל מה שקורה או עובר עליה בחייה הפרטיים, ומתמקדת אך ורק בתרפיה של הזוג שלפניה.

מטפלת זוגית בשיטת אימגו נחשבת לטובה אם היא שומרת על "יושר" עם זוגות הבאים אליה לטיפול. לשם כך היא מקפידה להעמיק את הידע וההבנה שלה בתיאורית אימגו על בסיס קבוע, והיא עצמה משתמשת בכלים אלה בחייה המקצועיים והפרטיים.

נכתב על ידי:
יעל רביד – MA בפסיכולוגיה קלינית ,LMFT, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת בטיפול זוגי בשיטת אימגו.

עדכונים

26.09.23
סדנה לזוגות בשיטת אימגו

סדנאות לזוגות בשיטת אימגו

אם אתם מאמינים שחייכם הזוגיים יכולים להיות טובים ומהנים יותר ואתם רוצים לעשות שינוי, סדנת האימגו נועדה לכם

סדנת סופ"ש במכון שינוי, הרצליה

סדנה לזוגות אמצע שבוע בפתח תקווה

סדנה לזוגות בשיטת אימגו, סופ"ש בנתניה

סדנה לזוגות בשיטת אימגו, סופ"ש בחיפה

הכשרת אימגו למטפלים בשיתוף עם מכון שינוי שבגליל ים, הרצליה

Open chat
זמינים גם בוואטסאפ
שלום לך ✿, איך נוכל לעזור לך?